You are currently viewing הרטבת לילה אצל מבוגרים

הרטבת לילה אצל מבוגרים

הרטבת לילה יכולה להוות בעיה עבור מבוגרים רבים. קראו את המאמר כדי ללמוד עוד על הגורמים והפתרונות למצב:

מהי הרטבת לילה?

רבים עשויים לחשוב שהרטבת לילה שמורה רק לילדים שזה עתה נולדו וילדים צעירים, אך אין זה נכון שכן מבוגרים רבים סובלים מהמצב. הרטבת לילה יכולה להתרחש עקב אירועי חיים שונים:

 

  • חווית חיים מלחיצה במיוחד.
  • במהלך ואחרי דלקת בדרכי השתן.
  • כתופעת לוואי של תרופות.
  • כתוצאה ממצב רפואי מתקדם.
  • שלפוחית ​שתן רגיזה.

 

כאשר היא לא מנוהלת כראוי, הרטבת לילה יכולה להשפיע על השגרה שלכם בכך שהיא מונעת מכם ליהנות מלילה מחוץ לבית, לקחת חופשות או נסיעות עסקים ואפילו להתחיל מערכת יחסים חדשה. זה לא כולל את הנושאים הבסיסיים של שטיפת סדינים כל הזמן לאחר דליפה לא צפויה. האמת היא שאנשים רבים חווים הרטבת לילה בתדירות משתנה ומסתירים את מצבם עקב מבוכה. עם זאת, עם ההרגלים הנכונים והמוצר הנכון, ניתן לנהל הרטבת לילה ולהימנע מדליפות שתן ליליות.

מה גורם להרטבת לילה?

השאלה הפשוטה ששואלים כולם לגבי הרטבת לילה היא "מדוע אני לא מתעורר כשאני צריך ללכת לשירותים?" למרבה הצער, למרות שיש סיבות רבות, אין תשובה ברורה.

 

בדרך כלל, אנחנו מייצרים פחות שתן כשאנו ישנים. יש אנשים שמייצרים כמויות גדולות יותר של שתן במהלך הלילה, מה שמסביר מדוע השלפוחית ​​זקוקה לריקון.

 

סיבות אפשריות אחרות כוללות:

 

שלפוחית ​​שתן קטנה מהממוצע – גברים הסובלים מהרטבת לילה עשויים להיות בעלי שלפוחית שתן קטנה יותר, כלומר, נפח השתן שהשלפוחית יכולה להחזיק לפני שהיא שולחת איתות למוח הוא קטן יותר. לפעמים פעילות יתר של שריר שלפוחית ​​השתן פירושה שהוא לעולם אינו רגוע לחלוטין בשלב המילוי. כתוצאה מכך, נפח השתן שהשלפוחית יכולה לאגור ​​אינו גדול כל כך.

 

שלפוחית ​​שתן רגיזה – מחקרים רבים הראו שכיחות גבוהה של שלפוחית שתן רגיזה (בסביבות 70 – 80%) בחולי הרטבת לילה.

 

צריכת נוזלים – למרות שכולנו צריכים לשמור על רמות נוזל תקינות בגוף, יש כמה משקאות שיכולים לגרות את שלפוחית ​​השתן או לגרום לגוף לייצר שתן מהר מהרגיל. אלה כוללים משקאות אלכוהול וקפאין כמו תה, קפה, שוקו חם וקולה.

 

תרופות שאינן קשורות להרטבה – תרופות לטיפול בבעיות לב ולחץ דם או במחלות נפש וחרדה יכולות לשנות את אופן פעולת מערכת השתן שלכם, דבר שבתורו יכול לגרום לכם לשלוט פחות על שלפוחית ​​השתן.

 

דלקת בדרכי השתן – זיהום בדרכי השתן יכול לפעמים לגרום להרטבת לילה.

 

לחץ או חרדה – הרטבת לילה עשויה להיגרם גם בגלל לחץ או חרדה, והיא עשויה להימשך זמן רב לאחר שהבעיה חלפה. חשוב לזכור כי הרטבת לילה בחיים הבוגרים יכולה להיות תוצאה של בעיה בסיסית חמורה יותר. אם אתם חושבים שזה המקרה, פנו לרופא בהקדם האפשרי.

טיפולים להרטבת לילה

אולי הדבר ההגיוני הראשון לעשות הוא לדבר עם רופא המשפחה שלכם. אל תדאגו מלהרגיש נבוכים מדי, הוא שמע כבר הכל לפני, ואתם תגלו שהוא יכול להרגיע אתכם ולעזור לכם לתכנן כמה אסטרטגיות שיעזרו להילחם בהרטבת הלילה.

 

רעיון טוב לפני שיחה עם הרופא שלכם הוא לנהל יומן במשך כשבוע לפני פגישתכם ובכך תראו באיזו תדירות אתם משתינים, כמה אתם שותים וכמה אפיזודות של הרטבת לילה היום לכם.

 

היו מוכנים לתת דגימה מהשתן שלכם, כך שניתן יהיה לבדוק אם מדובר בזיהום. הרופא שלכם עשוי אפילו להמליץ ​​לכם להגיע למחלקת אשפוז בבית החולים לצורך מחקר אורודינמי (בדיקת שלפוחית ​​השתן).

 

כמה אסטרטגיות אחרות שהרופא עשוי לדון איתכם עליהן כוללות:

 

צריכת נוזלים – באופן אידיאלי כדאי לשתות לפחות 6-8 כוסות נוזלים (כלומר מים, תה, קפה, מרק וכו') כל יום. המשיכו לשתות בעיקר במהלך היום עם פחות נוזלים בערב. נסו לצמצם משקאות עם קפאין (קפה, תה, קולה ועוד כמה משקאות מוגזים) במיוחד בשעות הערב. שימו לב גם כי משקאות אלכוהוליים מחמירים את הרטבת הלילה. זה יכול להיות ההשפעה של האלכוהול עצמו, או הנוזל הנוסף.

 

ערות בלילה – הקפידו לרוקן את שלפוחית ​​השתן לפני שאתם הולכים לישון בלילה. יש אנשים שגילו שהתעוררות כדי לרוקן את שלפוחית ​​השתן על ידי כיוון שעון מעורר למשך כמה שעות יכולה לחסוך להם מבוכה של מיטה רטובה. צריך לשנות לפעמים את השעות כך ששלפוחית ​​השתן שלכם לא תתרגל לשעה מסוימת, ללא קשר אם אתם ערים או לא.

 

אימון שלפוחית ​​השתן – זה כרוך בתזמון משך הזמן בין הטיולים לשירותים. בתחילה, אתם מתחילים ללכת כל שעתיים. עם זאת, אם אתם מרגישים דחף להשתין בין לבין, עליכם לעמוד או לשבת בשקט, לכווץ את שרירי האגן ולהתרכז בלגרום לדחף להיעלם. אתם צריכים להגדיל את זמני ההתאפקות לאט לאט עד שתוכלו לעבור שלוש עד ארבע שעות בלי ללכת לשירותים.

 

דיון בבעיה – דיבור על הרטבת לילה עם מישהו יכול להיות הקלה אדירה, במיוחד כשאתם מבינים שרוב האנשים יתמכו בכם.

 

מוצרי ספיגה – ישנו מגוון של מוצרי ספיגה לבריחת שתן המיועדים במיוחד כדי לספוג כמויות גדולות של שתן ולתת לכם את הביטחון של שנת לילה טובה. תוכלו לרכוש סדיניות ומגני מזרן.