מטיילים באזור חיפה? אל תוותרו על היעד הבא

מטיילים באזור חיפה? אל תוותרו על היעד הבא

לא משנה כמה פעמים נפסוק שכבר ראינו הכול בה, ארץ ישראל הקטנה עדיין יודעת להפתיע גם מגוון עשיר של מיקומים קטנים ונחבאים אשר אינם מוכרים גם עבור מטיבי הלכת המובחרים ביותר. די בכך שמעטים בלבד הצליחו לעבור את שביל חוצה ישראל, או בעובדה שמרביתנו מכירים את רמת הגולן רק בקצותיה הצפוניים או הדרומיים, כדי שנכיר בכך כי עוד רב הנסתר על הגלוי.

אתם וודאי חושבים שנבחר להמליץ לכם על חיפה תחתית או המושבה הגרמנית? מטרת ההמלצה הבאה היא דווקא להוציא אותנו לרגע מהעיר הצפונית המפורסמת ולהכיר את אזורי הטבע שנמצאים ממש מעבר לפינה.

טבע קסום ושקט מופתי

דרומית לחיפה, מזרחה לזיכרון יעקוב, שוכן לו אזור טבע יפהפה ושקט העונה לשם מאגר גלעד. אם ממש נרד לרזולוציות הקטנות ביותר, הרי שהמאגר עצמו איננו טבעי והוא מעשה ידי אדם, אך הטבע שמסביב? כאן כבר אפשר להעניק את מלוא הקרדיט לאימא אדמה.

מאגר גלעד הוא למעשה בריכה שהוקמה כאמצעי לאגירת מים מנחל רז העושה את דרכו אל עבר נחל תניני. אנשי קיבוץ גלעד הקימו אותו לצורך השקיית היבול, והרי שנעשתה טעות, טעות שהתבררה כבעלת תוצאה חיובית ומפתיעה.

בעוד שהמאגר תוכנן להיות קטן ומספק עבור חברי הקיבוץ, הרי שתכנון לקוי הוביל לכך שבפועל נוצרה בריכת מים גדולה אשר מקפידה להתמלא לה מדי חורף, וכך היא הופכת לפינת חמד מרהיבה ביופייה.

מתי מומלץ לבקר במאגר?

מי המאגר כמעט ומתרוקנים כליל בתקופת הקיץ, ועל כן מוטב לבקר במאגר בימי החורף. המאגר נמצא כשעת נסיעה מן המרכז, הנגישות שלו יחסית גבוה (מומלץ שלא עם עגלת תינוק), וכך הוא מהווה טיול לצפון עבור אלו שאינם ששים לגמוע מרחקים ממושכים עם הרכב.

רצוי שלא להגיע ביום גשום שכן האזור איננו סלול והוא הופך לבוצי. כמו כן, שביל הגישה אל המאגר נמצא סמוך לנחל רז אשר יכול לעלות על גדותיו ולמעשה למנוע את הגישה אל המאגר עצמו.

בימות החורף והאביב, הופכות הגבעות שסביב האגם למרהיבות ביופיין כשהן עוטות על עצמן מרבדים מוריקים ושפע של עצים המצלים על המטיילים. במבט חטוף, תוכלו לרגע להתבלבל ולחשוב שאתם נמצאים בארץ אירופית רחוקה ופסטורלית, בעוד שחיפה נמצאת לה ממש מעבר לפינה.

לצד הכיף, היו אחראיים

מאגר גלעד הוא אזור טבע קסום ונפלא. אין הוא נוטה להיות עמוס במבקרים ולכן גם רמת הלכלוך היא פחותה עד כמעט ואיננה קיימת.

כמאגר מים גדול, האזור מושך אליו בעלי חיים רבים אשר יכולים להיחנק כתוצאה מהימצאותה של פסולת דוגמת שקיות ניילון ופלסטיק. הקפידו להתחשב בחי אשר סובב את המקום ונקו אחריכם לאחר הפיקניק השלו עם המשפחה או החברים.

כמו כן, קחו בחשבון כי על אף שניתן לשחות במי המאגר ולמרות שהם אינם מזוהמים, אין באזור מציל ואין המקום מוכרז כאזור לשחייה. המאגר נחשב לעמוק למדי, ולכן מספיקה טעות נמהרת אחת כדי להוביל לאסון כבד.

מאחלים לכם טיול מהנה וגילוי של מגוון נקודות חמד נוספות ברחבי הארץ.

סגירת תפריט